نکته‌های پزشکی ویژه زائران خانه خدا

0 Comments

زائران خانه خدا که مبتلا به بیماری قلبی هستند، در طول سفر باید مراقبت‌هایی را انجام دهند تا بیماری آنها تشدید نشود.

نکته‌های پزشکی ویژه زائران خانه خدا

به گزارش خبرنگار سلامت و دلم می گوید…،اعزام زائران خانه خدا از سوم خرداد ماه از کشورمان آغاز شد و  87 هزار و 550 زائر خانه خدا برای انجام اعمال حج و زیارت مقدس ترین خانه عالم و زیارت ائمه بقیع، عازم سرزمین وحی می‌شوند. امسال تعداد زائران خانه خدا در سنین بالای 60 سال افزایش داشته و بیش از 2300 نفر از زائران خانه خدا در سن 80 سال و بالاتر قرار دارند.همچنین پیرترین زائر خانه خدا 11 سال و جوانترین زائر نیز نوزاد 9 ماهه است. مراسم حج سال جاری هم در گرم ترین روزهای سال برگزار می‌شود و امسال یکی از داغترین ایام حج را در طول چند سال گذشته داریم.با توجه به چنین وضعیت آب و هوایی احتمال بیمار شدن حجاج خانه خدا زیاد است؛ در نتیجه ضرورت دارد زائران خانه وحی بیشترین دقت نظر را به امور بهداشت فردی و اجتماعی داشته باشند.

هر ساله گردهمایی عظیم سالیانه مسلمانان دنیا برای انجام فرایض حج، بزرگ‌ترین مراسم مذهبی دنیا را رقم می‌زند؛ از این رو یکی از مهم ترین چالش‌های پیش روی زائران مراقبت بهداشت عمومی و فردی خواهد بود. حجاج باید در مدت زمان محدود، تمام اعمال حج تمتع را در یک فضای فیزیکی محدود انجام دهند؛ از این رو تراکم جمعیت در طول سفر ۳۰ تا ۳۵ روزه باعث ایجاد تماس‌های نزدیک غیرقابل اجتناب می‌شود که خود می‌تواند باعث شیوع بیماری‌های مختلف عفونی و مسری شود. برخی افراد که عازم حج هستند ممکن است بیماری‌های مختلفی داشته باشند؛ به آنها توصیه می‌شود حتما داروهای خود را به همراه داشته باشند؛ بیماران قلبی، مبتلا به فشار خون و دیابتی حتما باید بیماری خود و اقدامات کنترل کننده آن را در نظر بگیرند،  در ضمن حتما مدیر کاروان را از بیماری خود باخبر کنند. بیماران قلبی حتما باید در طول سفر مراقب رژیم غذایی خود باشند؛ در طول سفر به هیچ عنوان نباید گرسنه بمانند و در خوردن نظم داشته باشند؛ فعالیت بدنی خود را حتما کاهش دهند و برای دوری از گرمازدگی ساعات اوج گرما از هتل خارج نشوند. بیماران قلبی در رژیم غذایی باید روزانه مرکبات داشته باشند و حتما از این مواد استفاده کنند؛ بیماران قلبی حتما باید داروهای خود را سر وقت بخورند و به هیچ عنوان زمان مصرف آنها را جا به جا نکنند.  به بیماران قلبی توصیه می‌شود اضطراب و استرس نداشته باشند؛ چراکه ممکن است حال‌شان در این سفر معنوی بد شود، همچنین به هیچ عنوان در اماکن شلوغ حضور نداشته باشند و سعی کنند در زمان‌ خنکی هوا به زیارت بروند.

عدم رعایت این موارد باعث افزایش ضربان قلب و شدت یافتن بیماری می‌شود، در صورت تنگی نفس یا درد قفسه سینه به پزشک کاروان مراجعه کنید؛ در سفر حج به علت اضطراب یا در اثر مصرف بی‌رویه قرص‌های ضدبارداری توسط بانوان، بسیاری از افراد از تپش قلب و درد شکایت دارند که در این صورت باید به پزشک کاروان مراجعه کنند. پایان پیام/

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

پیوندها

پیوندها