سینای ایران، از شکست انحصار ربات جراح آمریکایی تا حضور در بازارهای جهانی

0 Comments

اندونزی در شرایطی خریدار سینا، ربات جراحی از راه دور ایرانی، شده بود که داشت در بیمارستان‌هایش از ربات داوینچی آمریکایی استفاده می‌کرد. آن روزها این نکته مهم ذهن خیلی‌ها را به‌خودش جلب کرد که سینای ایرانی چه مزیت‌هایی نسبت به نمونه آمریکایی دارد که جراحان اندونزیایی را شگفت زده کرده است؟

سینای ایران، از شکست انحصار ربات جراح آمریکایی تا حضور در بازارهای جهانی

گروه علم و پیشرفت و دلم می گوید…؛ «سینای ایران جایگزین داوینچی آمریکا می‌شود» این خبری بود که آذرماه 1400 توجه همه را به خودش جلب کرد؛ اندونزی در شرایطی خریدار سینا، ربات جراحی از راه دور ایرانی، شده بود که داشت در بیمارستان‌هایش از ربات داوینچی آمریکایی استفاده می‌کرد. آن روزها این نکته مهم ذهن خیلی‌ها را به‌خودش جلب کرد که سینای ایرانی چه مزیت‌هایی نسبت به نمونه آمریکایی دارد که جراحان اندونزیایی را شگفت زده کرده است؟ و آیا بعد از استفاده طولانی‌مدت از این فناوری ایرانی، هنوز هم مشتری آن خواهند ماند؟

حالا دو سال از آن روزها گذشته و در سفر اخیر رئیس‌جمهور کشورمان به اندونزی، سینا هنوز در مرکز توجه پزشکان این کشور قرار داشت. سید ابراهیم رئیسی بعد از از بازگشت در یک نشست خبری از امضای چند تفاهمنامه‌ خبر داد و در مورد استقبال ویژه اندونزیایی‌ها از سینا گفت: ۱۲ بیمارستان در اندونزی به تجهیزات پزشکی ساخت ایران مجهز خواهند شد. ۱۰۰ جراح اندونزیایی برای استفاده از این روبات آموزش دیده‌اند و این روبات در جریان سفر هیأت ایران به اندونزی، تبدیل به یکی از مهم‌ترین محورهای تعاملات ۲ طرف شد.

سینا چه ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد و سازندگانش برای رسیدن به این فناوری پیشرفته چه مسیری را طی کردند؟ به‌جز اندونزی کدام کشورها مشتری ربات جراح ایرانی هستند و سینا اکنون در چه نقطه‌ای قرار دارد؟ این‌ها  بخشی از سوالاتی است که از علیرضا میرباقری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان سازنده ربات جراحی از راه دور سینا پرسیدیم که در ادامه می‌خوانید.

 

فارس: قصه شروع ربات سینا کجا بود؟

میرباقری: مجموعه دانش بنیانی ما سال 1394 سینا توسط برخی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های تراز اول علوم پزشکی و فنی کشور تاسیس شد. برنامه اصلی این شرکت، طراحی، ساخت و توسعه تجهیزات و فناوری‌های نوین پزشکی، در حیطه‌های آموزش، تشخیص، درمان (جراحی و توانبخشی)، بازتوانی و مراقبت‎های پس از درمان با تکیه بر فناوری رباتیک در پزشکی است.

مجموعه ما تا امروز در حوزه‌های جراحی رباتیک (ربات‌های جراح و کمک جراح)، توانبخشی رباتیک (درمانی و کمکی) و همچنین آموزش پزشکی با استفاده از فناوری‌های حقیقت مجازی، تکمیلی و مصنوعی، چهارده مدل محصول متنوع را به بازار عرضه نموده و علاوه بر دریافت گواهی‌های معتبر از مراجع بین المللی، موفق به ورود به بازارهای جهانی شده است.

پشتوانه علمی این شرکت بیش از 15 سال فعالیت تحقیق و توسعه، توسط اعضای هیات علمی و پرسنل جوان و سخت کوش آن در دانشگاه‎های کشور است و اولین محصول صادراتی ما «سامانه جراحی رباتیک سینا- مدل فِلِکس» است که در سال 2021 به کشور اندونزی صادر شد.

فارس: ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ربات جراح چیست؟

میرباقری: سینا در واقع یک سامانه جراحی رباتیک از راه دور است که برای کاهش جراحات و افزایش دقت و کیفیت انواع جراحی‌ها در نواحی شکم، لگن و قفسه سینه طراحی و ساخته شده است. این سامانه دو بخش اصلی کنسول جراحی در اختیار جراح و ربات‌های جراح مستقر بر بالین بیمار دارد.

عمل‌های جراحی پیچیده که برای انجام آنها نیازمند ایجاد یک شکاف بزرگ بر روی شکم بیمار و ورود دستان جراح به داخل شکم بوده‌ایم، با استفاده از سامانه جراحی رباتیک سینا با ایجاد دو شکاف 5 میلیمتری قابل اجرا خواهد شد.

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

پیوندها

پیوندها