اشتغالزایی برای ۲۰۰ بانو توسط یک کارآفرین روستایی

0 Comments

کارآفرین است بدون هیج ادعایی، خودش را محدود به کارهای روزمره‌گی نکرده است، پشتکار، علاقه، خلاقیت، نوآوری همه‌‌ در چهره‌اش موج می‌زد، عاشق تولید است و موفقیتش را مدیون مادر و همسرش می‌داند و توانسته با هیمن اراده برای 200 نفر هم اشتغال ایجاد کند.

اشتغالزایی برای ۲۰۰ بانو توسط یک  کارآفرین روستایی

گروه گزارش استان‌های و دلم می گوید…، سوسن رحمانی_ کارآفرین است بدون هیچ ادعایی، خودش را محدود به کارهای روزمره‌گی نکرده است، پشتکار، علاقه، خلاقیت، نوآوری همه‌‌اش در چهره‌اش موج می‌زد. کارآفرینی برای ۲۰۰ بانوی جوان، تأسیس کارگاه «جی جی پی» از ژاپن در سال ۸۲، ایجاد مزرعه کاشت زعفران، پرورش نوغان و ثبت شرکت تولیدی چند منظوره با ۳۶ نفر از زنان روستا رزومه فعالیت «عذرا عدالتی» کارآفرین موفق از دیار شیخ شهاب‌الدین سهروردی است. این بانوی موفق عاشق تولید است و موفقیتش را مدیون مادر و همسرش می‌داند، وی از سال ۶۹ وارد فعالیت‌های اجتماعی و از سال ۸۱ وارد کار تولید شده و برای بانوان روستایی که دوست داشتند در اقتصاد خانواده خود سهمی داشته باشند اشتغال‌زایی کرده است. کارآفرین سوژه امروز ما در نخستین کنگره بانوان تأثیرگذار استان زنجان به‌عنوان بانوی تأثیرگذار انتخاب شده و می‌گوید امیدوارم این انتخاب در حد یک رزومه نباشد، امیدوارم حمایت از قشر کارآفرین تنها به روز‌ها و برنامه‌های ختم نشود و طوری مورد حمایت مسوولان قرار بگیریم که دلگرمی و امید را همه کارآفرینان در خودشان حس کنند. برای آشنایی بیشتر با عذرا عدالتی کارآفرین خدابنده‌ای گفت‌و‌گوی را ترتیب داده‌ایم که مشروح آن در ادامه می‌آید: فارس: لطفا خودتان را معرفی کنید؟ عذرا عدالتی متولد ۱۳۵۴ هستم، ساکن روستای نور بهار(نورآباد) از توابع شهرستان خدابنده و فارق‌التحصیل رشته طراحی در مقطع فوق دیپلم هستم.   فارس: چه شد به دنبال کارآفرینی رفتید؟ من از سال ۶۹ به فعالیت‌های اجتماعی ورود کردم، تا سال ۸۱ کتابدار روستای نور بهار(نورآباد) بودم. در طی مدتی که به عنوان کتابدار فعالیت می‌کردم، مروج طرح معرفت و مدیریت چند طرح هم برعهده‌ام بود. از سال ۸۱ وارد کار تولید شدم و در زمینه‌های بسته‌بندی محصولات کشاورزی، نوغان‌داری و پوشاک فعالیت خود را آغاز کردم.

فارس: یکی فعالیت‌های که شما انجام دادید تأسیس کارگاه جی جی پی است در این زمینه بیشتر برایمان بگویید؟ نمی‌دانم تا به حال طرح جی جی پی به گوشتان خورده است یا نه! این طرح از سال ۸۱ وارد روستایمان شد. حالا شاید این سوال برایتان پیش بیاد که چطور شد دولت ژاپن در یک روستای محروم و دور از دسترس این طرح را اجرا کرده است. ببینید ما در سال ۸۱ یک طرحی با عنوان طرح توجیهی اقتصادی برای بانوانی که به هر دلیلی دوست داشتند صاحب شغل شوند، ولی خب شرایط مهیا نبود نوشتیم. این طرح به اداره جهاد کشاورزی داده شد و در همان موقع ما از وجود طرحی به نام طرح جی جی پی اطلاع یافتیم و گفتند که اگر طرح شما را قبول کنند، طرح جی جی پی در روستای شما اجرا می‌شود.  خوشبختانه طرح ما تایید شد و از سال ۸۱ دولت ژاپن یک ساختمانی را در روستای ما بنا و همه هزینه آن را هم خود دولت ژاپن پرداخت کرد و همین شد که با چرخ‌های دستی شروع به فعالیت کردیم. فارس: چند نفری کار را آغاز کردید؟ بعد از راه‌اندازی، تعدادی چرخ‌دستی خریداری شد، از دختران جوان و زنان روستایی که دوست داشتند فعالیتی انجام بدهند عضوگیری کردیم تا اینکه ۳۶ نفر عضو شرکت تعاونی شدند و ما شرکت را در اداره تعاون شهرستان خدابنده به ثبت رساندیم.   فارس: اعضا چطور آموزش دیدند؟ خب بعد از اینکه شرکت را ثبت کردیم خواستیم فعالیتمان را آغاز کنیم منتهی متأسفانه دختران روستا حرفه‌ای نبودند و به همین خاطر درصدد برآمدیم که برای آنها کلاس خیاطی برگزار کنیم تا کمی حرفه‌ای وارد کار بشوند و بتوانند پشت چرخ بنشینند که در این راستا ۱۲ نفر از دختران روستا آموزش دیدند.  بعد از مدتی درخواست وام کردیم و توانستم تعدادی چرخ‌خیاطی صنعتی خریداری کنیم و نخستین کار تولیدی ما شلوار بود.   فارس: از کجاها سفارش می‌گرفتید؟ کارمان را گسترش دادیم و نزدیک به ۲۰۰ نفر آموزش دیدند هر سال به طور متوسط ۳۰ تا ۴۰ کارخانه از ما سفارش می‌گرفتند. بیشتر سفارشات اطراف را قبول می‌کردیم مدارس، بیمارستان‌ها، ایران‌خودرو و… بالاخره توانستیم خودمان را سرپا نگهداریم و برای کسانی که جویای کار بودند یک خط تولید راه‌اندازی کردیم.

فارس: شما مدتی هم به پرورش نوغان‌داری مشغول بودید در این مورد هم برایمان بگویید؟  خب یک دوره‌ای آموزش نوغان‌داری گذاشتیم، به صرفه بود، اواخر سال ۸۸ سری به شهر فومن زدم و با کارخانه فومن در زمینه نوغان‌داری قرارداد بستم، نزدیک ۴۰۰ اصله نهال برای خوراک کرم‌های ابریشم و پرورش و تولید آنها کاشتیم.  چندین دوره کرم ابریشم پرورش دادیم، تولیدمان در این زمینه نزدیک ۲ گرم شد، ولی بعد دو سال دیگر توجیه اقتصادی نداشت و تولید و پرورش را متوقف کردیم، ولی قصد راه‌اندازی مجدد آن را داریم. فارس: بعد از اینکه کار نوغان‌داری را متوقف کردید به چه کار دیگری روی آوردید؟ بعد نوغان‌داری هم به کشت زعفران روی آوردیم، زعفران را هم در حیاط خانه و هم در صحرا کشت می‌کردیم بین بانوان روستایی هم ترویج دادیم که خانم‌ها هم به طور آزمایشی یک دوره زعفران کشت کنند.   فارس: خانم عدالتی کارآفرین بودن ویژگی خاصی دارد؟ به نظرم هر کسی که بخواهد می‌تواند یک کارآفرین باشد، منتهی علاقه، پشتکار، خلاقیت، نوآوری پیش‌زمینه‌اش است. کارآفرینی یک کار بسیار لذت بخشی است. وقتی یک کاری را آغاز می‌کنید و این کار به سرانجام می‌رسد همانند این می‌ماند که از میوه یک درخت، چندین نفر بهره می‌برند و این خیلی به آدم حس و حال خوبی می‌دهد، چرا که هم راضی هستند و هر کسی که سر این سفر می‌نشیند از این طریق به چرخه اقتصاد خانواده کمک می‌کند.   فارس: چه توصیه‌ای دارید برای آن دست از بانوانی که دوست دارند یک فعالیتی را آغاز کنند؟ خب آغاز هر کاری سخت به نظر می‌رسد، ترسی نداشته باشند، همت کنند و با دل قرص گام بردارند.   فارس: برای امسال چه برنامه‌ای دارید؟ یک سری برنامه در زمینه مواد غذایی و پخت نان محلی دارم البته دغدغه اصلی خودم راه‌اندازی بسته‌بندی رب خانگی و محصولات منطقه خودمان است.   فارس: خانم عدالتی در مواقع‌ای که کار خاصی انجام نمی‌دهید خودتان را با چه کاری سرگرم می‌کنید یعنی اینکه تفریح یک کارآفرین چی است؟ تفریح یک کارآفرین همان کار و فعالیت است، البته خب مسافرت  چه برای یک زن کارآفرین و چه برای یک مرد کارآفرین نیاز است ولی بیشتر همان فعالیت و تلاش برای پیشرفت در کار است.   فارس: شما در نخستین کنگره بانوان تأثیر گذار استان به‌عنوان بانوی تاثیرگذار انتخاب شدید از آن روز برایمان بگویید چه حس و حالی داشتید؟ امیدوارم که در حد یک رزومه نباشد، امیدوارم حمایت از قشر کارآفرینان تنها به روز‌ها و برنامه‌های خاص بسنده نشود و طوری مورد حمایت مسوولان قرار بگیریم که دلگرمی و امید را همه کارآفرینان در خودشان حس کنند. فارس: چند مورد کلمه می‌گوییم لطفاً نظر و حس‌تان را نسبت به کلمات بگویید کارآفرینی: تولید، خلاقیت، نوآوری نوغان‌داری: صبر عذرا عدالتی: خلاقیت نور بهار: وطنم موفقیت: تلاش پایان پیام/۷۳۰۲۱

برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

پیوندها

پیوندها