مقاله مقايسه کلينيکي طول کانال ريشه دندان هاي مولر شيري فک پايين با استفاده از دستگاه آپکس ياب و پرتونگاري معمولي

 مقاله مقايسه کلينيکي طول کانال ريشه دندان هاي مولر شيري فک پايين با استفاده از دستگاه آپکس ياب و پرتونگاري معمولي

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

مقاله مقايسه کلينيکي طول کانال ريشه دندان هاي مولر شيري فک پايين با استفاده از دستگاه آپکس ياب و پرتونگاري معمولي دارای 6 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله مقايسه کلينيکي طول کانال ريشه دندان هاي مولر شيري فک پايين با استفاده از دستگاه آپکس ياب و پرتونگاري معمولي کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله مقايسه کلينيکي طول کانال ريشه دندان هاي مولر شيري فک پايين با استفاده از دستگاه آپکس ياب و پرتونگاري معمولي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله مقايسه کلينيکي طول کانال ريشه دندان هاي مولر شيري فک پايين با استفاده از دستگاه آپکس ياب و پرتونگاري معمولي :

مقاله مقايسه کلينيکي طول کانال ريشه دندان هاي مولر شيري فک پايين با استفاده از دستگاه آپکس ياب و پرتونگاري معمولي که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان 1390 در مجله دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی شیراز – Journal Of Dentistry از صفحه 114 تا 119 منتشر شده است.
نام: مقایسه کلینیکی طول کانال ریشه دندان های مولر شیری فک پایین با استفاده از دستگاه آپکس یاب و پرتونگاری معمولی
این مقاله دارای 6 صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اپکس یاب الکترونیکی
مقاله Root zx
مقاله پالپکتومی
مقاله دندان مولر شیری
مقاله پرتونگاری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسكندریان طاهره
جناب آقای / سرکار خانم: صاحبی صفورا
جناب آقای / سرکار خانم: امیرآبادی فروغ
جناب آقای / سرکار خانم: علی پور عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بیان مساله: برای موفق بودن درمان پالپکتومی در دندان های شیری اندازه گیری دقیق طول کانال ریشه لازم است. تعیین طول با استفاده از پرتونگاری رایج ترین روش مورد استفاده بوده، اما به دلیل عوارض سوء پرتو و همچنین لزوم همکاری کودک معمولا با مشکلاتی همراه است.
هدف: هدف از بررسی کنونی، ارزیابی دقت دستگاه اپکس یاب الکترونیکی Root zx در اندازه گیری طول کانال دندان های مولر شیری فک پایین و مقایسه آن با روش پرتونگاری در کودکان 4 تا 6 ساله بود.
مواد و روش: این بررسی، بر روی 15 دندان مولر (60 کانال) شیری فک پایین کودکان 4 تا 6 ساله با درمان انتخابی پالپکتومی در شرایط بالینی انجام گرفت. طول کانال ریشه دندان ها توسط دستگاه Root zx تعیین و ثبت گردید. پس از ثبت طول کارکرد با گذاشتن دوباره فایل های مربوط به هر کانال با همان طول و رفرنس از سطح اکلوزال کلیشه پرتونگاری با روش موازی فراهم شد. واکاوی داده ها توسط آزمون های آماری رگرسیون خطی ساده (Simple linear regression)، ضریب همبستگی (Coefficient of correlation) و ضریب تغییرپذیری (Coefficient of variability) و نیز روش آماری گرافیکی بلاند-آلتمن (Bland-Altman plot) انجام گرفت.
یافته ها: دقت دستگاه اپکس یاب در محدوده 05± میلی متر از فورامن اپیکال 85 درصد برآورد گردید. در همه دندان ها، بی در نظر گرفتن وضعیت پالپ میان میزان طول کانال ریشه به وسیله اپکس یاب و پرتونگاری اختلاف آماری معنادار به دست نیامد.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج به دست آمده از این بررسی، استفاده از دستگاه اپکس یاب الکترونیکی برای تعیین طول کانال در دندان های مولر شیری فک پایین که تحلیل ریشه ندارد پیشنهاد می گردد. به ویژه اگر این اندازه گیری همراه با استفاده از پرتونگاری تشخیصی آغازین باشد.

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
پژوهشگر گرامی فایل کامل مقاله مقايسه کلينيکي طول کانال ريشه دندان هاي مولر شيري فک پايين با استفاده از دستگاه آپکس ياب و پرتونگاري معمولي با تنظیمات کامل و دقیق آماده مطالعه و بررسی شما می باشد شما با دانلود فایل مقاله مقايسه کلينيکي طول کانال ريشه دندان هاي مولر شيري فک پايين با استفاده از دستگاه آپکس ياب و پرتونگاري معمولي دیگر نیاز به ویرایش اساسی در داخل فایل را ندارید برای مشاهده بخشی از متن فایل بر روی دکمه “توضیحات بیشتر ” در پایین این متن کلیک کنید.

دانلود این فایل